W dniu 22 grudnia 2022 r. został ogłoszony II konkurs w Programie NEON, którego tematem jest Przemysł 4.0. Jest to wspólne przedsięwzięcie PKN ORLEN oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju polegające na wsparciu badań naukowych oraz prac rozwojowych dla przemysłu rafineryjno-petrochemicznego. Konkurs będzie koncentrował się na transformacji cyfrowej.
TERMIN NABORU WNIOSKÓW
27 stycznia - 31 marca 2023 r. (do godz. 16:15)
BENEFICJENCI
przedsiębiorstwa,
jednostki naukowe,
konsorcja składające się maksymalnie z 5 podmiotów (konsorcja naukowe, konsorcja przemysłowe, konsorcja naukowo-przemysłowe).
W przypadku konsorcjum naukowo-przemysłowego liderem konsorcjum może być wyłącznie przedsiębiorstwo.
Do konkursu nie mogą przystąpić podmioty powiązane ani partnerskie w stosunku do PKN ORLEN.
ZAKRES TEMATYCZNY
Konkurs dotyczy celu szczegółowego – Rozwój technologii opartych na sztucznej inteligencji i w konsekwencji cyfryzacja procesów.
Konkurs obejmuje zagadnienie badawcze – Innowacyjne systemy monitoringu korozji oraz działania obniżające jej negatywny wpływ na instalacje produkcyjne.
Zagadnienie obejmuje następujące tematy:
Aplikacja do monitorowania i predykcji korozji na instalacjach przemysłowych branży rafineryjno-petrochemicznej zawierająca moduły machine learning.
Innowacyjne urządzenie/system do monitorowania czynników korozjogennych w strumieniach węglowodorowych oraz wodnych w czasie rzeczywistym (online), w tym zawartości związków i pierwiastków wpływających na przyspieszenie korozji oraz detekcja – wraz z lokalizacją w obrębie instalacji – i monitoring szybkości różnych rodzajów korozji (równomiernej, wżerowej, naprężeniowej, wodorowej, podosadowej, siarczkowej oraz spowodowanej przez kwasy naftenowe).
Telemetryczny system centralnego nadzoru nad prawidłowością funkcjonowania ochrony katodowej zbiorników podziemnych wraz z mapą interaktywną zdarzeń awaryjnych.
BUDŻET KONKURSU 8 mln zł
INTENSYWNOŚĆ WSPARCIA
Maksymalna intensywność wsparcia na realizację badań przemysłowych:
mikro- i małe przedsiębiorstwa – 80%,
średnie przedsiębiorstwa – 75%,
duże przedsiębiorstwa – 65%,
jednostki naukowe – 100% (tylko w przypadku, gdy projekt jest realizowany w ramach działalności niegospodarczej jednostki).
Maksymalna intensywność wsparcia na realizację eksperymentalnych prac rozwojowych:
mikro- i małe przedsiębiorstwa – 60%,
średnie przedsiębiorstwa – 50%,
duże przedsiębiorstwa – 40%,
jednostki naukowe – 100% (tylko w przypadku, gdy projekt jest realizowany w ramach działalności niegospodarczej jednostki).
KOSZTY KWALIFIKOWALNE
wynagrodzenia wraz z pozapłacowymi kosztami pracy osób zatrudnionych przy realizacji projektu,
koszty podwykonawstwa (zlecanie stronie trzeciej części merytorycznych prac projektu),
koszty aparatury naukowo-badawczej i innych urządzeń służących celom badawczym oraz WNiP (koszty wiedzy technicznej, patentów, licencji, know-how i nieopatentowanej wiedzy technicznej) - jeżeli zakupione WNiP oraz aparatura i inne urządzenia służące celom badawczym nie są wykorzystywane w 100% na potrzeby projektu lub ich całkowity okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych nie pokrywa się z okresem realizacji projektu, kosztem kwalifikowalnym są odpisy amortyzacyjne z tytułu spadku wartości,
koszty budynków i gruntów (dzierżawa gruntów, wieczyste użytkowanie gruntów, amortyzacja budynków),
inne koszty operacyjne (materiały, sprzęt laboratoryjny, koszty utrzymania linii technologicznych, elementy służące do budowy i na stałe zainstalowane w prototypie, instalacji pilotażowej lub demonstracyjnej, usługi obce, koszty szkoleń pracowników, koszty usług doradczych i usług równorzędnych, koszty prowadzenia wyodrębnionego rachunku bankowego, koszty promocji projektu, koszty uczestnictwa w konferencjach, koszty delegacji),
koszty ogólne (pośrednie) rozliczane metodą ryczałtową jako 25% od pozostałych kosztów kwalifikowalnych, z wyłączeniem kosztów podwykonawstwa.
OKRES REALIZACJI
maksymalny okres realizacji: 48 miesięcy
TERMIN OGŁOSZENIA WYNIKÓW do 6 miesięcy od dnia zamknięcia naboru wniosków
コメント